Refleksyjna niedziela #2 ~ Ciekawość ułatwia czy utrudnia życie?

12:46


Witajcie! Dziś przychodzę do Was z kolejną odsłoną Refleksyjnej niedzieli, która będzie pojawiała się na blogu co kilka tygodni, w zależności od moich chęci do rozmyślań i tworzenia własnych teorii ;) Kiedyś moja młodsza kuzynka była bardzo ciekawskim dzieckiem. Zadawała mnóstwo pytań i chciała wiedzieć wszystko. Zastanawiałam się wtedy, skąd czerpie siłę na bezustanne zagadywanie ludzi i jak to się dzieje, że ta potrzeba wiedzy nie jest dla niej męcząca. Uświadomiłam sobie, że sama istota ciekawości jest czymś bardzo dziwnym i ma wiele różnych skutków. Dziś postanowiłam głębiej się nad tym zastanowić.

„Ciekawość to pierwszy stopień do piekła” – słowa tak często używane przez ludzi, kiedy nie chcą oni odpowiadać na kłopotliwe pytania zadawane przez innych.  Po części stwierdzenie to jest prawdziwe, gdyż nadmierna dociekliwość nie jest dla nikogo dobra i może prowadzić do wielu nieporozumień, jednak z drugiej strony czasem potrafi po prostu ułatwić człowiekowi życie.

Główna bohaterka powieści „Love, Rosie” autorstwa Cecelii Ahern, która już jako siedemnastolatka została matką i musiała stanąć twarzą w twarz z dorosłością, niezwykle dziwiła się, jak bardzo małe dziecko może być ciekawe świata. Była zmęczona odpowiadaniem na zadawane przez małą Katie pytania, jednak zawsze w najlepszy sposób jaki tylko mogła, starała się wytłumaczyć córce nawet najbanalniejsze zagadnienia, dręczące jej drobną duszyczkę. Nie sprawiło to, że dziewczynka stała się jakimś niezwykle utalentowanym naukowcem, jednak wyrosła na mądrą kobietę, obdarzoną umiejętnością spełniania swoich marzeń. Każdy z nas w swoim dzieciństwie interesował się tymi wszystkimi, niegdyś magicznymi zjawiskami zachodzącymi wokół, jednak właśnie to zainteresowanie ukształtowało nasze dusze i sprawiło, że dorośliśmy i potrafimy, niektórzy w mniejszym, niektórzy w większym stopniu, zrozumieć świat. 

"Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestali zadawać pytań. Ciekawość ma swoje własne racje istnienia. Nie sposób nie oniemieć z zachwytu, gdy kontempluje się tajemnice wieczności, życia, czy też wspaniałej struktury rzeczywistości. Wystarczy spróbować pojąć choćby drobny fragment tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie wolno utracić tej świętej ciekawości." *

Antoine de Saint Exupery, w dziele znanym wszystkim, a mianowicie w „Małym Księciu”, pokazał jak bardzo ciekawość może zmienić ludzkie poglądy i uświadomić niektórym wiele istotnych rzeczy. Tytułowy bohater powieści za wszelką cenę chciał otrzymać odpowiedzi na zadawane sobie pytania, w związku z czym udał się w podróż. W trakcie jej trwania poznał wielu ludzi, a każdy z nich nauczył go czegoś o życiu, pokazał nie tylko to co jest w nim ważne, ale także to co może je kompletnie zniszczyć. Dzięki ciekawości Mały Książę zyskał świadomość swojego uczucia do Róży oraz odkrył jak bardzo przyjaźń i miłość są ważne w doczesności. Zadawszy swoje pytania, nie otrzymał odpowiedzi jakich by chciał, ale i bez tego zaopatrzył się w nowe doświadczenia, które znacznie ułatwiły mu zrozumienie niektórych rzeczy oraz pozwoliły nieco inaczej spojrzeć na Wszechświat.

"Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się? Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze - uroda życia."**

Clarissa Fray, główna bohaterka „Darów Anioła”, jest idealnym dowodem na to, jak chęć poznania może odmienić ludzkie życie. Zwykła dziewczyna, żyjąca w zwykłym świecie nigdy nie spodziewałaby się, że wszystko co ją otacza w jednym momencie może obrócić się o 180 stopni. W jednym dniu odkryła, że była oszukiwana przez matkę i jest kimś zupełnie innym. Dowiedziała się o rzeczach i wydarzeniach z przeszłości ukrywanych przed nią przez lata. Nie załamało jej to, wręcz przeciwnie, zyskała nową pewność siebie, uświadomiła sobie, że jest kimś więcej niż dotychczas myślała i już nie jako drobna, delikatna dziewczynka, ale jako silna, młoda kobieta stanęła twarzą w twarz ze swoją przeszłością. Zapoczątkowało to ciąg niezwykłych wydarzeń, które nigdy nie miałyby miejsca, gdyby nie ciekawość i dociekliwość Clary. Właśnie dzięki nim odkryła o sobie nową prawdę, znalazła w sobie siłę, stała się kimś, kim nigdy nie podejrzewałaby że może się stać oraz nauczyła się odróżniać kłamstwo od prawdy.

"Swoją ciekawość świata trzeba umieć doskonalić."***


Podsumowując, ciekawość jest dla każdego człowieka źródłem poznania i zdecydowanie ułatwia życie. Nie chodzi mi tu o sąsiadów czy współlokatorów, którzy zawsze muszą wszystko wiedzieć - to nazwałabym bardziej wścibskością, a ciekawość to coś zupełnie innego. Gdyby nie ona, dzieci nie rozwijałyby się tak jak powinny, a ludzie żyliby w ciągłej niepewności, nieświadomi tego wszystkiego co ich otacza. Niezdolni do rozróżniania prawdy od kłamstwa zmieniliby swoje życie w jedną wielką fikcję oraz pustkę pełną niezadanych pytań. 

*Albert Einstein
**Ryszard Kapuściński
***Edward Stachura

You Might Also Like

0 komentarze

Prawa autorskie

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność autorki bloga i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorki. Materiały zawarte na niniejszym blogu mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.

Statystyka